
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy Zmysłami”
Głównym celem Projektu jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci.
Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz
budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej
PAŹDZIERNIK – „Sensoryczne obrazy”
W październiku dzieci ze wszystkich grup wykonały pracę z wykorzystaniem darów jesieni.
LISTOPAD- „Slime”
Zadaniem na miesiąc listopad było samodzielne wykonanie slime. Dzieci ze wszystkich grup wykonały slime
z różnych produktów. Zabawy było bardzo dużo.
GRUDZIEŃ – „Zimno – ciepło”
W grudniu następnym zadaniem było wykonanie zadań zabaw zimno – ciepło, doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci w młodszej grupie dotykały kostek lodu określając ich właściwości. Roztapiały lód w ciepłej i zimnej wodzie opisując, w której roztopi się szybciej i dlaczego. Przedszkolaki w grupie Starszej wykonały ,,Magiczne pierniki na zimno”
do której potrzebowały sodę oczyszczoną, kolorową wodę z bibułą w kubkach, kwasek i foremki na pierniczki. Wysypywały foremki sodą, dodawały kolorową wodę, a następnie kwasek i czekały na efekt.
STYCZEŃ – „Smakowita sensoryka”
o pokrojeniu), rodzynki. W tym smacznym zadaniu dzieci wąchały, smakowały i dotykały.
LUTY – „Brudne zadanie”
W lutym w propozycji „Brudnego zadania” dzieci pobawiły się w „Piankowe poszukiwania” klocków do których potrzebne były: pianka do golenia, drewniane klocki, barwniki, pojemniki. Do pojemnika wyciśnięta została pianka do golenia. Barwniki przygotowane w kubeczkach dzieci dolewały, jak chciały. Zadaniem przedszkolaków było wyszukiwanie klocków rękami. Dzieci w młodszych grupach wykonały z wykorzystaniem farb abstrakcyjne obrazy.
MARZEC – „Kwiaty pełne zmysłów”
W tym miesiącu dzieci w starszej grupie wykonały żelowe Sensokwiaty, do których potrzebowały: woreczków strunowych, pomponików, markerów i mydła w płynie. Na woreczkach rysowały kwiaty, do woreczka wkładały pompony i wlewały mydło. Zadaniem dzieci było umieszczanie pomponików w wyznaczonych polach, aby powstały kwiaty. Dzieci w młodszych grupach wyklejały kontury kwiatów wykorzystując pachnący koperek, pietruszkę, liście laurowe, a także groch, fasolę i kaszę manną.