Piękna Nasza Polska Cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”

Główne założenia i cele:

* kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, uwrażliwienie na historię, folklor i tradycje Polski, dostrzeganie wartości dorobku polskiej nauki i kultury

* uwrażliwienie na piękno języka polskiego, zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną

* budzenie poczucia empatii wobec innych ludzi, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych i niesienia pomocy

Termin realizacji: Realizacja działań projektowych jest zaplanowana – od października 2024 roku do czerwca 2025 roku.

 

ZADANIA 2024/2025

 

Z okazji Światowego Dnia Jabłka „Wesołe Kotki” przygotowały z polskich jabłek   mus jabłkowy, który następnie z chęcią skosztowały. Jabłka to pyszne witaminki i warto je jeść często, pamiętając oczywiscie o myciu owoców przed jedzeniem.

 

Dnia 24 października 2024 r. w naszym przedszkolu obchodzony był Światowy Dzień Chleba. Starszaki wykonały zadanie 14 „Być dobrym jak chleb”. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje chleb. W tym dniu została przygotowana degustacja pieczywa dla wszystkich dzieci i rodziców.Tego dnia każdymógł spróbować pieczywa z dodatkami i każdy był  zachwycony jego smakiem.

 

W związku z realizowaną tematyką patriotyczną w poszczególnych grupach  została przygotowana  wystawa poświęcona twórczości sławnych Polaków : Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza.Dzieci zapoznały się z ważnymi osiągnięciami wspaniałych Polaków. Przedszkolaki wykonały zadanie nr 7 oraz dodatkowe – „Wesołe Kotki” wykonały prace plastyczne „Flaga Olsztyna”.

 

W dniach 2 października 2024- 31 października 2024 Przedszkolaki z najstarszej grupy włączyły się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!” mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Dzieci z zaangażowaniem rozmawiały o Ojczyźnie , wojnie a także z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie pt. „Nie-bajka o Powstaniu Warszawskim”.

 

W dniu 8 listopada 2024 roku, dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. ,,Mazurek Dąbrowskiego” został zaśpiewany o symbolicznej godzinie 11:11

 

8 listopada 2024 odbył się przedszkolny konkurs recytatorski  „Mały patriota”, którego celem  było rozwijanie zdolności recytatorskich oraz kształtowanie postaw patriotycznych przedszkolaków. Wszyscy uczestnicy  otrzymali pamiątkowe dyplomy  oraz piękne książki.

 

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podczas uroczystości w 106 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości przedszkolaki słowem, tańcem i piosenką inscenizując dzieje naszego kraju oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. 

 

Dnia 5 grudnia 2024 roku grupa „Zdolne Biedronki” wykonała zadanie 15 „Według przepisu Babci”, dzieci przygotowały własnoręcznie pierniczki. Każdy miał okazję uczestniczyć w procesie ich wykonywania oraz później zdobienia i lukrowania.

 

Wszystkie przedszkolaki, rodzice i pracownicy przedszkola  włączyli się w przedświateczną akcję organizowaną przez Fundację „Wolne Miejsce”. W tym roku oprócz kartek świątecznych z życzeniami dla osób samotnych i starszych, które wykonały  grupy przedszkolne, zbieraliśmy  produkty spożywcze, z których wolontariusze  mogli przygotować kolację wigilijną dla potrzebujących.

 

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który  był okazją, aby przedstawić dzieciom bohaterstwo naszych przodków.  Przedszkolaki zaprezentowały pieśni z repertuaru Wilczych Tropów, obejrzały film edukacyjny o Danucie „Ince” Siedzikównie a na zakończenie z grupą średniaków wzięły udział w biegu Wilczym Tropem.

 

17 marca Przedszkolaki wykonały zadanie ” Zielona Niepodległa” i w kąciku zielonym posadziły cebulki i siały rzeżuchę a w ogrodzie przedszkolnym na klombie i w skrzynkach pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty.

 

Dnia 28.03.2025 r. „Mądre Sowy” wzięły udział w warsztatach Wielkanocnych w Muzeum „Domu Gazety Olsztyńskiej”. Przedszkolaki dowiedziały się, jak dawniej na Warmii i Mazurach przygotowywano się do Świat Wielkanocnych, jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia. Dzieci wysłuchały opowieści , czym barwiono pisanki, na czym polegało chodzenie po smaganiu. Podczas warsztatów każde  dziecko wykonało własnoręcznie koszyczek wielkanocny.

8 kwietnia 2025 r. w naszym przedszkolu został zorganizowany „Kiermasz wielkanocny”. Wiodącym celem kiermaszu było przybliżenie staropolskich tradycji związanych ze zbliżajacymi się Świętami Wielkanocnymi a także zintegrowanie społeczności przedszkolnej. Ozdoby wielkanocne zostały wykonane przez Dzieci z Rodzicami ze wszystkich grup oraz podczas zajęć z Nauczycielkami. Na kiermaszu można było nabyć pisanki, kurczaczki, zajączki, wianuszki świateczne, kartki wielkanocne, palemki i wiele innych pięknych ozdób. Wielkanoc tuż, tuż…